İnternet güvenliği sağlayan firmalardan olan CloudFlare, son zamanlarda büyük bir karmaşaya dönüşen CAPTCHA projesini tamamen yeni bir sistemle değiştirmek istiyor. Şirket bu doğrultuda güvenlik anahtarı tabanlı bir sistem tasarlıyor.

Cloudflare, çılgınlık olarak nitelendirdiği CAPTCHA‘ların artık sona ermesi gerektiğini söylüyor. Paylaştığı blog gönderisinde CloudFlare sistem ne kadar harika çalışırsa çalışsın, karmaşıklığından dolayı değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

CAPTCHA yerini daha pratik bir sisteme bırakıyor

Firma blog gönderisinde, Kişiliğin Kriptografik Kanıtı (Cryptographic Attestation of Personhood) adını verdiği sistemi kullanarak CAPTCHA‘lardan tamamen kurtulmayı hedeflediğini açıkladı. Sistemin bir cihaza dokunarak ya da bakarak giriş yapanın insan olup olmadığını anlayabileceği de aktarıldı.

captcha-tarih-oluyor-yeni-sistem-yolda

Şu anda yalnızca YubiKeys, HyperFIDO, Thetis FIDO U2F gibi sınırlı donanıma sahip USB güvenlik anahtarlarını destekleyen değişikliği, Cloudflare’in internet sitesinde test etmek mümkün. İlk etapta belirli bölgelerde kısıtlı olarak test edilen sistemin CAPTCHA‘ların sonunu getirmesi ise uzun sürebilir. Zira tüm dünyada kullanılan bu doğrulama özelliğinden vazgeçmek yıllar alabilir.

CAPTCHA nedir?

Carnegie Mellon School of Computer Science tarafından geliştirilen bir proje olan CAPTCHA (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart), bilgisayar ve insanların davranışlarını ayırt ederek sahte trafiklerin önüne geçmeyi hedefler.

Genellikle bir sitede oturum açmaya çalışırken, otobüs, yaya geçide ya da bisiklet gibi görüntülere tıklanmasını isteyen sistem, çözülmesinin zorluğu ve kaybettirdiği zaman nedeniyle oldukça eleştiriliyor. Zira birçok kullanıcı, doğrulamanın doğru tamamlanmasına rağmen kabul edilmediğinden şikayet ediyor.

captchaCAPTCHA nasıl geçilircloudflaregüvenlikrechapta

Kaynak :shiftdelete

CEVAP VER