Amerika merkezli teknoloji devleri Amazon ve Apple, görme Özürlü kişilere muavin olmayı planlayan teknolojileri amaciyla tertemiz erişilebilirlik özelliklerini duyurdu.

Amazon’un Göster ve Anlat isimli tertemiz özelliği, görme Özürlü ve az gören kişilerin Hanedeki genel bakkal ürünlerini belirlemelerine muavin oluyor.

Bugün İngiltere’de piyasaya sürülen özellik, Amazon’un Echo Show serisi ile çalışıyor. Sistem Amazon’un Alexa adli yardımcısı, hoparlör, kamera ve ekran ile senkronize biçimde çalışıyor. aynı zamanda Apple, iPhone ve iPad sahiplerinin hergün hayat amaciyla görme, işitme ve mobilite araçları bulmasını kolaylaştırmak amaciyla hususi erişilebilirlik sitesini tekrar tasarladı.

Bunlar, görme Özürlü kullanıcıların başka insanlarla veyahut nesnelerle çarpışmasını engellemek amaciyla iPhone’un yerleşik LiDAR tarayıcısını kullanan kişi Algılama’yı içeyor. Firmaların duyuruları, onuncu hafta gerçekleşen hayat Engelliler bugünü ile aynı vakte eşit geldi.

Royal National Institute of Blind People’da (RNIB) kıdemli inovasyon yöneticisi Robin Spinks, “Bilgisayar görüşü ve suni zeka, görme Özürlü ve kısmen görebilen insanların hergün ürünleri tanımlamasına muavin olmak amaciyla gittikçe dahada çok kullanılan teknolojide oyun değiştiricilerdir” dedi.

Amazon’un Göster ve Anlat özelliğini kullanmak dolaplardaki kavanozları, kutuları ve paketleri kolayca ve bağımsız tek şekilde ayırt etmeye imkan sağlıyor.

Show and Tell ile İngiltere’deki Amazon müşterileri ‘Alexa, elimde ne var?’ veyahut ‘Alexa, elimde ne var?’ diye sesleniyor. Alexa dahada ardindan öğeyi tanımlamak amaciyla Echo Show kamerasını ve onun yerleşik pc görüşünü ve makine öğrenimini kullanıyor.

Yeni özellik, müşterilerin tek kutu çorba veyahut tek kutu çay benzeri dokunarak ayırt edilmesi güç var olan öğeleri belirlemelerine muavin olacak.

Amazon Ayrı olarak onuncu hafta Alexa amaciyla dijital asistan amaciyla işitme, hareketlilik, konuşma ve görme bozuklukları ile alakalı çeşitli nitelikleri listeleyen çevrimiçi erişilebilirlik merkezini de başlattı. eş şekilde, Apple’ın tertemiz tasarlanan erişilebilirlik özellikleri, Özürlü kişilerin erişilebilirlik özelliklerini keşfetmesini ve bunları Apple cihazlarında etkinleştirmesini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Bu yenilikler, çeşitli nitelikleri ‘Görme’, ‘Hareketlilik’, ‘İşitme’ ve ‘Bilişsel’ başlıkları altında sınıflandırıyor. Örneğin ‘Görme’ altında etkinleştirilebilen Büyüteç özelliği, tek menüdeki yazi benzeri işaret ettiği her şeyi dijital olarak genişletmek amaciyla iPhone veyahut iPad kamerasını kullanıyor.

‘Duyma’ başlığı altında ise, ses tanıma, yangın alarmı veyahut kapı zili benzeri tespit edecek tek ses algılandığında kullanıcıları bilgilendirmek amaciyla tespit edecek sesleri dinler.

Apple bu erişilebilirlik özelliklerini çalıştırmak amaciyla telefonlarının arkasına çift veyahut üç sefer dokunulmasını belirtiyor. Firma Ayrı olarak yakın vakitte iPhone 12 Pro ve 12 Pro Max için, tertemiz cihazların yerleşik LiDAR özelliğini kullanan kişi idrak etme özelliğini de ekledi.

Otonom araçlarda da kullanılan lidar teknolojisi aslında dahada kompakt tek lazer görevi görüyor. böylelikle Etraftaki her nesneyi tanımlayan sistem, görme Özürlü veyahut az gören iPhone 12 Pro ve 12 Pro Max kullanıcıları birine çarpma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarında uyarabilecek.

Görme Özürlü tek yazar, konuşmacı ve az görme topluluğunun müdafaa edicisi var olan David Steele, “iPhone 12 Pro’daki insanları idrak etme ve tertemiz erişilebilirlik özelliği, görme Özürlü tek topluluktaki benim benzeri yurttaslar amaciyla çok mühim tek oyun değiştirici durumunda” dedi.

Amerika Apple Çay hayat İngiltere iPad iPhone Teknoloji yangın suni zeka
Yayınlanma Tarihi:12:10, 5 Aralık 2020

CEVAP VER