Kurban Bayramı tatilinin sıcak yaz aylarına eşit gelmesiyle birlikte, değişen yollar koşullarına hazırlıklı olunması amaciyla sürücülerin araç bakımlarını tamamlamaları gerekiyor. Mevsimin değişmesiyle birlikte ısınan hava, araçların yollar koşullarına ahenk gösteren şekilde hazırlanmasını mecburi kılıyor.

YAZ LASTİKLERİNE GEÇİN!

Zorunlu kış lastiği yönetmeliğinin bitişi pandemi dönemine eşit geldiği amaciyla çoğu kullanıcı lastiklerini değiştirmek istemiyor Hem de bu eylemden çekiniyorlar. ama yolcu edeceğiniz aracınızın özellikle uzunca yolda kış lastikleri üzerinde gitmesi yere tutunma kabiliyetini azaltacaktır. Ayrı olarak kış lastiğinin acele ısınan hamuru sebebinden uzunca süre sıcak asfalt üzerinde devinim etmesi lastiklere ağırbaşlı zarar verirken, güvenliğinizi de tehlikeye atacaktır.

Tatile çıkmadan evvel lastiklerinizi netlikle değiştirin.

LASTİK sema BASINÇLARINI DOĞRU AYARLAYIN!

Güneş ışığına uzunca süre maruz kalmış lastikler ısınır ve lastiğin içerisindeki sema basıncı yükselir. Araçların rot-balans Başka bir deyişle ön seviye ayarlarının yapılmasının yanı sıra amortisörleri, amortisör takozları ve başka süspansiyon sistemlerinin denetim edilmesi yaz bakımı amaciyla gerekli.

Gitmek civarindan durmakta çok önemli. bu sebeple yola çıkmadan evvel servisinize aracınızın frenlerini ve fren sıvılarını denetim ettirin.

Eskimiş, aşınmış, yaralanmış ve çatlaklar oluşmuş ise vantilatör kayışı ve triger kayışının yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

ARAÇLARIN HİJYENİK OLMASINA ÖZEN GÖSTERİN

Pandemi sonrasında girilen normalleşme döneminde, araçlardaki hijyen ve dezenfekte kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekiyor. Kullanım öncesi ve sonrasında araç içinin ayrıntılı tek şekilde temizlenmesi gerekiyor.

Özellikle;

Araç kapı kolları, vites kolu, döşemeler, oto anahtarı ve araç direksiyonu benzeri sık temas edilen yerler temiz tek bez ve dezenfektanla itinali olarak temizlenmeli.

Polen ve sema filtreleri denetim edilmeli.

Güvenli tek yolculuk amaciyla yola çıkmadan evvel sıhhatli ve derin tek uyku alınmalı

racın yakıt seviyesi denetim edilmeli ve tüketilecek yakıt miktarı hesaplanmalı.

Torpido, araç ekranı ve multimedya sistemleri benzeri bölümlerin vakit içinde temizlik sıklığı artırılmalı.

Araç temizliği ve el hijyeni amaciyla kullanılan kolonya ve dezenfektan benzeri ürünlerin ısınan havalarla birlikte araç içinde bırakılmamasına dikkat edilmeli.

İLGİLİ HABERNormalleşme sürecinde aracınızın temizliğini unutmayın!Normalleşme sürecinde aracınızın temizliğini unutmayın!

nihayet güncelleme: 15:03 20.07.2020

CEVAP VER