Giyilebilir teknoloji ürünleri, insanlar üzerinde daha yetenekli hale gelmiş durumda. Buna bir örnek de Apple Watch kas hareketleri patenti oldu. Firma akıllı saati için aldığı patentte, saatin takılı olduğu bilekteki kasları izleyecek.

Halihazırda akıllı saat üzerindeki sensörler kalp ritmi, tansiyon vb. birçok değerin takibini yapabiliyor. Ancak firmanın ürünlerini daha ileriye götürme isteği, bu patenti almasına neden oldu. Bu kas hareketleri takibi saatin kullanımını kolaylaştıracak.

Apple Watch kas hareketleri için çalışıyor

Akıllı saatlerin kullanımı giderek artıyor. Saatler bileğimizde takılı haldeyken parmağımızla dokunarak işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Bunu daha kolay hale getirmek isteyen firma, kasların yapısını kontrol ederek saatin kullanımını sağlayacak. Örneğin, kolun ileri geri, sağ sol hareketlerine göre saatin ekranı veya belirlenen uygulamalar açılacak.

Halihazırda saati yüzünüze yaklaştırdığınızda, kullanım sağlanabiliyor. Ancak bu harekete daha fazlası eklenmesi için ABD patent kurumu tarafından alınan patente ait görseller ortaya çıktı. “Duruş ve el-kol hareketinin bir giyilebilir cihaz üzerinde girişi” olarak nitelendirilen patentte kasları izlemek için myoelektrik sinyaller kullanılacak. İşte saatin ve kasların belirtildiği görsel.

Apple Watch kas hareketleri

Saatin bulunduğu kol üzerindeki kaslara giden elektrik sinyalleriyle hareketin algılanması mümkün olacak. Kaslar hareket ettikçe elektrik gidecek ve kasların hangi yöne doğru kasıldığı tespit edilecek. Böylelikle kolun hangi şekilde olduğu hesaplanacak.

Gelecekte giyilebilir teknolojiler insan hareketlerini daha iyi takip edebilme yeteneğine kavuşacak. Böylelikle insan hayatında daha fazla teknoloji kullanımı sağlanacak. Apple Watch kas izleme yeteneğiyle bu alanda kendisini gösterecek.

apple watch kas izleme

apple watchapple watch kas hareketleriapple watch kas izleme

Kaynak :shiftdelete

CEVAP VER