Apple, sanal gerçeklik teknolojileri şirketi NextVR’ı satın aldı. 2009 seneninde kurulan NextVR, spor ve eğlence alanında canlı sanal gerçeklik (Virtual Reality, VR) yayınları üretime odaklanan tek platform olarak etkinlik gösteriyor.

Apple tarafından da doğrulanan NetxVR satın alması amaciyla ne kadarlık tek rakama anlaşıldığı resmi olarak açıklanmadı. ama Apple’ın NextVR amaciyla takriben 100 milyon doları gözden çıkardığı olasılık ediliyor.

Bu arada satın almayla birlikte NextVR’ın internet sitesinde de “NextVR tertemiz tek istikamete Gidiyor” başlığıyla şu ileti yayınlandı: “Sanal çerçeklikte spor, müzik ve eğlence tecrübeleri amaciyla bu mükemmel platformu oluşturmada oynadığınız oyun amaciyla dünyanın dört tek yanındaki ortaklarımıza ve hayranlarımıza teşekkür ederiz.”

Spor karşılaşmaları, konserler ve benzeyen faaliyetleri canlı olarak VR platformu üzerinden sunuyor. Kullanıcılar da kulaklık başta olmak üzere sanal gerçeklik ekipmanları üzerinden bu faaliyetleri canlı olarak uzaktan takip edebiliyor.

BU YIL ÜÇÜNCÜ

NextVR platformu üzerinden sağlanan içeriklere, Facebook’un Oculus’u, HTC’nin Vive’si başta olmak üzere Sony ve Lenovo benzeri markaların sanal gerçeklik cihazları ile erişilebiliyor.

NextVR, Apple’ın ses teknolojisine odaklanan İrlandalı tek girişim var olan Voysis ve popüler tek sema vaziyeti uygulaması var olan Dark Sky’ı satın alınmasının derhal peşinden bu sene kamuoyuna duyurulan üçüncü yatırımı oldu.

NextVR’ı satın almasıyla birlikte Apple’ın, sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) alanında tertemiz ürünlere odaklanması bekleniyor.

CEVAP VER