Apple, gelecek ayki güncellemesiyle Apple Music için büyük yenilikler sunacağını  açıkladı. Açıklanan yenilikler, aile ve öğrenci planlarını kullanan abonelere ücretsiz olarak sunulacak.

Apple, Music uygulamasına gelecek ayla birlikte Dolby Atmos, Sprital Audio (Uzlamsal Ses) ve Lossless Audio (Kayıpsız Ses) desteği getireceğini kamuoyuyla paylaştı. Ancak firmanın duyurusuyla ilgili şaşırtıcı olan detay ise, tüm abonelerine söz konusu destekleri ücretsiz bir şekilde sunacak olması.

Yeni Apple Music özelliklerinin detayları

Apple kataloglarında Lossless Audio özelliğini destekleyen 75 milyon şarkı olduğunu ve bu yılın sonuna kadar en az 20 milyon şarkının entegre olacağını paylaştı. Şirket ayrıca özelliğin Apple Music‘e özel olduğunu ve dolaysıyla yalnızca aboneleriyle sınırlı olduğunu ifade etti. Lossless Audio özelliğini açmak için kullanıcılar, Ayarlar> Müzik> Ses Kalitesi‘ne yolunu izleyebilir.

apple-music-yeni-ozelliklerini-duyurdu-iste-detaylar

Diğer özellikler olan Dolby Atmos ve Spatial Audio destekleri ise, H1 ya da W1 çipi kullanan yeni AirPod‘larla Beats kulaklık kullanıcılarına daha sürükleyici mix deneyimi sağlayacak. Spatial Audio özelliği varsayılan olarak iPhone, iPad ve Mac‘in en son sürümlerindeki yerleşik hoparlörlerden çalınabilecek. Dolby Atmos‘tan yararlanmak içinse, Ayarlar> Müzik> Ses seçeneklerine gidilmesi ve Dolby Atmos’un ‘Her Zaman Açık’ olarak ayarlaması gerekiyor.

Apple Music‘in Lossless Audio özelliği, Apple cihazlarında yerel olarak 44. 1 kHz‘de 16 bit olarak CD kalitesinden başlayarak 48 kHz‘de 24 bite kadar çıkabilecek. Ancak abonelerin en yüksek kalitede deneyim için harici ekipmanlar kullanması bekleniyor.

Spatial Audio özelliği ise, uyumlu bir TV ya da alıcıya bağlanan Apple TV 4K dahil olmak üzere, son birkaç yılda üretilen çoğu Apple ürünüyle uyumlu olacak.

Appleapple musicdolby atmosLossless AudioSprital Audio

Kaynak :shiftdelete

CEVAP VER