Geçtiğimiz günlerde yeni Arm tabanlı işlemcisi M1‘i tanıtan Apple, piyasaya oldukça iddialı bir giriş yaptı. Intel işlemcileri terk eden Amerikalı teknoloji devi hem grafik hem de işlemci performansı tarafında oldukça rekabetçi bir ürün sundu. Üstelik M1, bu performansı düşük güç tüketimi sınıfa girmesine rağmen verebiliyor. Son yapılan testlerde, Apple M1 ile birlikte Google Chrome hızı da oldukça artmış durumda.

M1’in içerisindeki 8 çekirdekli dahili grafik birimi, masaüstü ekran kartlarına da rakip olmuştu.

Apple M1 ile Google Chrome hızı artıyor

Apple M1 oldukça güçlü bir işlemci olmasına rağmen, Arm tabanlı olduğu için henüz tüm uygulamalar ile tam uyumluluğa sahip değil. Ancak geçtiğimiz günlerde Google, Chrome’un M1 için uyumlu versiyonunu yayınladı. Artık Google Chrome indirmek istediğinizde, Mac with Intel chip ve Mac with Apple chip olmak üzere iki farklı indirme seçeneği göreceksiniz. Ancak M1 için gereken dosya boyutu, 96 MB yerine 165 MB’a çıkmış durumda.

Daha önce M1’e özel olmayan sürüm ile karşılaştırıldığı zaman, Google Chrome M1’de daha yavaş çalışıyordu. Ancak uyumluluk sorununun giderilmesi ile birlikte, hız konusunda da büyük bir artış yaşanmış durumda. Google Chrome, Apple M1 ile birlikte ortalama iki kat daha hızlı çalışıyor. Ortaya çıkan testlerde, Safari’nin hızı da gözlerden kaçmıyor.

Ars Technica tarafından yapılan Speedometer 2.0 testi, normal bir kullanıma en yakın test olarak nitelendiriliyor. Mac Mini üzerinde yapılan test, son kullanıcı için en yakın sonuçları ortaya çıkarmış durumda.

AppleApple M1googlegoogle chrome

Kaynak :shiftdelete

CEVAP VER