Apple, komisyon ücretleri savaşında Epic Games ile sürdürdüğü mücadeleye devam etse de, Facebook ile buzlar erimişe benziyor. Ortaya çıkan anlaşmaya göre Apple ile Facebook, App Store komisyon ücretleri için önemli bir anlaşmaya imza attı.

Apple ile Facebook anlaştı! Komisyon ücretleri için geri adım

Facebook, aylar önce içerik üreticilerinin platform üzerinden gelir elde etmesinin yollarını açmış ve ücretli online etkinlik düzenlemelerine imkan tanımıştı.  Ancak bu elde edilen geliri iOS üzerinden kazanan geliştiriciler, App Store üzerinden yüzde 30 komisyon ücreti ödemek zorunda kalıyordu.

Facebook ise bir güncellemeyle içerik üreticilerine iOS üzerinden yayınlanan içeriklerden komisyon ücreti kesintisi yapılacağına dair bir uyarı mesajı göndermeye başladı. Tam da Epic Games ile App Store komisyon ücretleri tartışmasına denk gelen güncelleme kısa sürede Apple tarafından engellenmişti.

Facebook ise bu gelişmeden sonra Apple ile anlaşmanın yollarını aramaya başladı. Ortaya çıkan bilgilere göre iki şirket arasında komisyon ücretlerinin bir süre alınmaması üzerine bir anlaşma sağlandı.

app store komisyon ücretleri, komisyon ücretleri, apple epic, facebook içerik üreticileri

Apple, 31 Aralık tarihine kadar Facebook içerik üreticilerininin Facebook Pay kullanmasına izin verecek. Facebook 2021 yılı Ağustos ayına kadar kend ödeme yöntemini seçen içerik üreticileri üzerinden komisyon almıyor.

Ancak 31 Aralık tarihinden sonra Facebook ödeme yöntemi olarak Facebook Pay kullanılmasını Apple’a kabullendirememiş görünüyor. Yine de komisyon ücretlerinde birçok firmayı karşısına alan ve taviz vermeyen Apple ilk defa geri adım atmış oldu.

Ancak Facebook Gaming servisi bu anlaşmanın dışında kalmış görünüyor. Facebook ekibi, Gaming için mücadele etmiş olsa da, Apple kısa sürede öenmli bir büyüklüğe ulaşan servisten yüzde 30 komisyon almaktan vazgeçmiyor.

Siz ne düşünüyorsunuz, Apple sizce App Store komisyon ücretleri için daha fazla taviz verebilir mi? Facebook ücretli içerik üreticileri için bu bir avantaj sağlar mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

app store komisyon ücretleriapple epicApple Epic Gamesapple vs epicfacebookfacebook ücretli içerik üreticilerikomisyon ücrtelerikomisyon savaşları

Kaynak :shiftdelete

CEVAP VER