Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte, sahte uygulama tehdidi de hayatımızın tek parçası haline geldi. çoklukla Android tarafında karşımıza çıkan sahte uygulamalar şimdi de iOS‘a sıçramış görünüyor.

Sahte uygulamalar her vakit amaciyla akıllı telefon kullanıcıları amaciyla hatri sayilir büyüklükte tehdit. ama tertemiz alana çıkan bu rapora göre kripto paraların popülerliği bu tehdidi dahada da artırdı.

Sophos 167 sahte Android ve iOS uygulaması tespit etti

Siber güvenlik firması Sophos, yaptığı ayrıntılı araştırmada Android ve iOS cihazlara tehdit oluşturan 167 sahte uygulama tespit etti. saptanan sahte uygulamalar kullanıcıya kripto para birimi aldırmaya çalışıyor.

Sophos, dolandırıcıların kişileri bu sahte uygulamaya yönlendirmek amaciyla çöpçatanlık uygulamalarını kullandığını tespit etti. Kurbanlara güven saglamak amaciyla görüntülü sohbete teşvik eden dolandırıcılar, kişilerden kripto para birimi satın almasını istiyor.  Paylaşılan tek linkle dolandırıcılar, kripto kazanç satın alımı amaciyla ise sizi sahte bir  uygulamaya yönlendiriyor.

sahte uygulamalar, ios sahte uygulama, android sahte uygulama, sahte uygulama, kripto para

Sophos, çoklukla GoldeWay yatırım şirketinin sahte uygulamasının bu dolandırıcılık amaciyla kullanıldığını keşfetti

Sophos ise bu keşfi, HongKong merkezli yatırım şirketi GoldenWay’in sahte uygulaması üstüne araştırma yaparken keşfetti. bunun için göre dolandırıcılar çoklukla sahte GoldenWay uygulaması üzerinden kurbanın kripto kazanç satın almaya yönlendiriyor. hemide kişisel bilgilerini alan ayni vakitte da satın aldığı kripto parayı tek bot, karşı tarafa aktarıyor. dahada sonrasında ise bu bot kurbanın erişimini engelliyor.

Siber güvenlik firması, yaptığı araştırmada ise içinde aralarında Barclays, Bitwala, Binance, BitcoinHK, Bittrex, BitFlyer, Gemini, Kraken ve TDBank  benzeri hatri sayilir büyüklükte firmaların da olduğu 167 sahte uygulama tespit etti. Dolandırıcılar bu uygulamaların hem Android hemide de iOS versiyonlarını geliştirdi.

Sahte uygulamayı Google Play ve App Store üzerinde yayınlamayı muvaffak olan dolandırıcılar böylelikle kullanıcıya da güven veriyor. Android kullanıcıları, Google Play üzerinde hali hazırda sahte uygulama tehdidi olduğunun farkında. ama şimdiye civarindan iOS tarafında sahte uygulama tehdidi bu civarindan hatri sayilir büyüklükte tek mesele haline gelmedi.

Google, Android tarafında tertemiz getirdiği kriterlerle bu tehdidi gidermenin peşinde. tekrar Apple yıllardır sahte uygulamalara geçit vermeyen tek yapıya sahip. Sophos’un araştırmasının bütün sonuçlarına ve ayrıntılı rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Dolandırıcılar iOS amaciyla nasıl sahte uygulama geliştirdi?

Dolandırıcılar, Apple’ın geliştiriciler amaciyla sunduğu imkanı sahte uygulama dağıtmakta kullandı. bunun için göre Süper İmza isimli süreçle, geliştirilmekte var olan uygulamalar amaciyla Apple sınırlı tek dağıtım hakkı tanıdı. Uygulamaları bu süreçte denetim etmeyen Apple, geliştiricilerin App Store başvurusu öncesi uygulamayı test etmesini amaçlıyor.

sahte uygulamalar, ios sahte uygulama, android sahte uygulama, sahte uygulama, kripto para

iOS Süper İmza politikası

Dolandırıcılar ise bu sınırlı dağıtımı, sahte uygulama geliştirip kullanıcılara erişmek amaciyla kullanmaya başladı. Sophos, bu raporu 12 Mayıs tarihinde yayınladı. Apple ve Google’ın ise bu mevzubahis uygulamaları kaldırıp kaldırmadığı heyecan konusu. özellikle Apple’ın Süper İmza uygulamasından kaynaklı bu art kapıyı kapatması gerekiyor.

AndroidiOSsahte uygulama

CEVAP VER