28 Ekim’de yeni RX 6000 serisi ekran kartlarını tanıtan AMD, beklenenden iddialı bir giriş yapmıştı. RTX 3080’e olarak AMD, bir de RTX 3090 rakibi RX 6900 XT ile rekabete ortak olduğunu kanıtladı. Özellikle RX 6900 XT ve RX 6800 XT kartlarının fiyatları, rakibine göre daha uygun. Şimdi ise, Radeon RX 6000 serisi ekran kartlarının oyun performansı AMD tarafından paylaşıldı. Oyun için alınan değerler, detaylı olarak grafiklerle anlatılmış.

RDNA 2 mimarisine geçiş yapan AMD, özellikle watt başına düşen performans konusunda oldukça iyi bir konuma geldi.

Radeon RX 6000 serisi ekran kartlarının oyun performansı

Rakibine karşı iyi bir konuma gelen AMD, yazılım sorunları yaşadığı taktirde kar topu etkisini kaybedebilir. Bu sebeple Amerikalı silikon üreticisi için en kritik aşama, kartlar çıktıktan sonraki 2 aylık periyod diyebiliriz. Smart Acces Memory ve Rage Mode ile birlikte ortalama yüzde 10 performans artışı yakalayabilen AMD ekran kartları, Ryzen 5000 serisi işlemcilerle daha performanslı çalışıyor.

Twitter’da @harukaze5719 isimli kullanıcının paylaştığı 4K çözünürlükteki oyun testlerine baktığımız zaman, Radeon RX 6000 serisi ekran kartları oyun performansı ile kullanıcıları etkilemiş durumda. Test yapılan sistemde ise işlemci tarafında Ryzen 9 5900X kullanıldığı belirtildi. Bu durum, tabi ki Smart Access Memory sayesinde AMD ekran kartlarının performanslarının artmasına neden oluyor. AMD hem ekran kartı hem de işlemci üreticisi olarak kendini avantajlı bir noktaya koymayı amaçlamış.

Performans farkları 2K çözünürlükte de hemen hemen aynı olurken, oyun optimizasyonları bu noktada bazı kartların kaderini değiştirebiliyor. Örnek vermek gerekirse, Forza Horizon 4‘de RX 6800 bile RTX 3090’ı geçmiş durumda. Bu durum tabi ki bazı oyunların AMD, bazılarının ise NVIDIA uyumlu olmasından dolayı kaynaklanıyor.

Yukarı ise test sisteminin özelliklerini ve kullanılan sürücüleri görebilirsiniz. Ek olarak, test edilen oyunların grafik ayarları da paylaşılmış durumda.

AmdradeonRX 6000 serisi ekran kartlarıRX 6800RX 6800 XTrx 6900 xt

Kaynak :shiftdelete

CEVAP VER