Quadrifoglio mirasını sürdüren Giulia ve Stelvio Quadrifoglio modellerinin 2020 model seneye ait versiyonlarını, düzen ettiği online medya toplantısıyla evvel kez tanıttı.

İLGİLİ HABERYeni Alfa Romeo Gulia ve Stelvio ne vakit geliyor?Yeni Alfa Romeo Gulia ve Stelvio ne vakit geliyor?

510 HP gücündeki 2.9 V6 Bi-Turbo motorlarıyla hız kesmeyen Giulia ve Stelvio Quadrifoglio ikilisi; tertemiz teknoloji, bağlanabilirlik ve güvenlik özellikleriyle gücüne güç kattı. Yenilenen Giulia ve Stelvio Quadrifoglio, güncellenmiş arayüz tasarımı ve araç performansıyla alakalı hususi menüye sahip tertemiz dokunmatik ekranlı bilgi- eğlence sistemine kavuşurken, düzey iki otonom sürüş nitelikleri sunmasıyla da dikkatleri çekiyor. Alfa Romeo’nun en sportif ikilisinin 2020 model seneye ait versiyonları ayrıca, dahil ve dış tasarımındaki tertemiz ve hususi detaylarla da oto tutkunlarının bütün beklentilerini iddialı tek şekilde karşılamayı sürdürüyor.

YENİLİKÇİ Q4 DÖRT ÇEKER SİSTEMİ

Her iki modelde de 2.9 litrelik V6 bi-turbo motor bulunuyor. Bu birim 510 hp güç ve 600 Nm tork üretmeyi başarıyor. Alfa’nın Active Torque Vectoring sistemi tarafından güç Stelvio’da Q4 çekiş sistemi ile dört tekere ani iletiyor. Otomobilin şanzımanı ise 8 ileri tam otomatik. Bu şanızman Quadrifoglio’da bulunan şanzıman, “RACE” modunda ise Yalnızca 150 milisaniyede vites değiştirerek aracın hakikat potansiyelini alana koyuyor.

ORTA KONSOL YENİLENDİ

Alfa Romeo Giulia ve Stelvio Quadrifoglio’da yenilenen ortada konsol tasarımı tertemiz dokunsal ve görsel tesire sahip olup dahada çok depolama alanı sunarken, yenilenen araç direksiyonu simidi ve ten kaplı vites kolu da bu tasarımı tamamlıyor. tertemiz Giulia ve Stelvio Quadrifoglio’da, güvenlik kemerleri ise ananesel kara rengin dışında al veyahut yeşil renk ile de sipariş edilebiliyor. Ayrıca, elektrikli spor koltuklar amaciyla delikli deriye sahip tertemiz tek döşeme seçeneğinın çok yakında mahsul gamına ekleneceği belirtiliyor. Bu tertemiz seçenek, standart olarak ten ve alcantara spor koltuklarla donatılan Giulia ve Stelvio Quadrifoglio modellerinin kişiselleştirme seçeneklerini dahada da artıracak. Öte yandan, Sparco imzalı yarış tipi karbon koltuklar da tekrar tek seçenek olarak oto severlerin tercihine sunuluyor.

BİLGİ-EĞLENCE EKRANI YENİ VE 8.8 INC BOYUTUNDA

Quadrifoglio ikilisinin 2020 model senesi ile birlikte yenilenen özelliklerinden birisi de tertemiz bilgi-eğlence ekranı. 8,8 ‘ büyüklüğündeki dokunmatik ekranlı tertemiz bilgi- eğlence sistemi, irtibatlı hizmetler ve tertemiz tek arayüz tasarımıyla birlikte geliyor.

Yeni Quadrifoglio’da ayrıca, anne mekanik bileşenlerin sıcaklıklarından tork üretimine, turbo basıncından anlık güç üretimine ve bunun dışında, hızlanmadan maksimum hıza performans seviyelerini ölçmek amaciyla dijital kronometrelere civarindan Bir hayli mühim bilgiyi sürücünün kullanımına sunan “Performans” menüsü ile hususi ekranlar bulunuyor.

Güvenlik ve sürüş yardımı teknolojileri

Giulia ve Stelvio Quadrifoglio, tertemiz güvenlik özellikleriyle faik niteliklerini tamamlıyor. tertemiz Quadrifoglio bulunan Şerit Takip Yardımcısı, sinyallerden biri devrede değilken aracın içinde bulunduğu şeridin dışına çıktığını tespit etmekte ve sürücüyü görsel ve sezgisel olarak uyararak aracı kendisinin şeridine sokmak amaciyla etkin müdahalede bulunuyor. etkin Kör Nokta Yardımcısı, art kör noktaları izliyor ve yaklaşan bütün araçları bildirirken mümkün tek çarpışmayı engellemek üzere direksiyonu düzeltiyor. etkin Hız Sabitleme Sistemi, öndeki araçlarla emniyetli tek mesafeyi savunmak amaciyla otomobilin hızını otomatik olarak ayarlıyor.

Trafik İşareti Tanımlama Sistemi ile birlikte bu teknoloji dahada konforlu tek sürüş amaciyla hızı sınırlar dahilinde ayarlıyor. Trafik İşareti Tanımlama Sistemi ve Akıllı Hız Denetimi, araca entegre kamerayı kullanan sistem, trafik işaretlerini tanımlıyor, bunları ekranda gösteriyor ve sürücüyü var hız sınırı ile alakalı uyarıyor. Sistem sürücüyü aracın hızını saptanan hududa indirmesini öneriyor. Sürücünün onay etmesi seklinde hız sınırlandırma sistemi otomatik olarak ayarlanıyor. Trafik Sıkışıklığı Yardımcısı ve otoban Yardımcısı, etkin Hız Sabitleme Sistemini tamamlayan bu özellikler aracın yanal konumlandırmasını izleyerek aracı yoğun yollarda (Trafik Sıkışıklığı Yardımcısı) veyahut otoyolda (Otoyol Yardımcısı) şeridin ortasında tutarken hızı da var sınırlara göre ayarlıyor. Sürücü Dikkat Dağınıklığı Yardımcısı ise, sürücünün alakasını takip etmekte ve gerekirse uyarıyor.

güvenlik İtalya oto Teknoloji trafik ülkemiz

CEVAP VER