Yaygın olarak ‘kılıç dişli kaplan’ denilen tek yaratığın iskeleti tek sonraki hafta müzayedeye çıkacak. Tekliflerin 90 bin dolara civarindan çıkması bekleniyor.

Geçen sene cenup Dakato’da bir Hoplophoneus’a ait kemikler bulundu. takriben 40 milyon yaşında olduğu olasılık edilen yaratığın, 1.2 metre uzunluğundaki iskeleti çok iyi durumdaydı. takriben 56 milyon sene evvel şimal Amerika’yı izleyerek ilkel atları, tembel hayvanları ve gergedanları yiyip bitiren Nimravidae serisinin nesli tükenmiş tek cinsi olarak tanımlanıyor.

Muhtemelen erozyonla alana çıkan bu kemikler tek çiftlik sahibi tarafından bulundu. Satıcı Yann Cuenin, İngiliz havadis ajansı Reuters’a verdiği demeçte, “Koruma çok iyi, fosilleşme kalitesi çok temiz, mineralizasyon mükemmel. Bu, büyük olasılık bu sitede keşfedilen bu türün en iyi parçalarından biri” dedi.

SALI GÜNÜ SATILACAK

İskeletinin takriben yüzde 90’ı bulundu ve yoksun kemikler tek 3D yazıcı kullanılarak tamamlandı. 8 Aralık’ta Cenevre’de yapılacak müzayedede satılması beklenen fosilin, 60 bin dolar ile 90 bin dolar arasında satılması bekleniyor.

 

Amerika Dolar havadis şimal Amerika
Yayınlanma Tarihi:16:19, 3 Aralık 2020

CEVAP VER