Tüm hayat genelinde dağılan Selfie, Ice Bucket Challenge, Kiki Dansı ve Falling Stars akımları yasamsal medyayı kasıp kavururken, bu akımlar kullanıcılardan yoğun alaka görüyor.

20’Lİ YAŞLARA AİT FOTOĞRAF PAYLAŞMA AKIMI

Adeta tek virüs benzeri dağılan bu akımlar başlangıçta eğlence Emelli görünen masumane tek yapıya sahip. özellikle nihayet vakitlerde 20’li yaşlara ait fotoğraflar paylaşma akımına ünlülerin de dâhil olması yasamsal medyada viral tek etki oluşumuna neden oldu. Televizyon, müzik ve zanaat dünyasının önde gelen isimleri gençlik yıllarına ait resimleri #20liyaslarchallenge #20yearschallenge #20yearsold #20yaş hashtagleriyle paylaşmaya başladılar. Peki bu akımlara katılmak doğru mudur? 20’li yaşlar akımına katılmak riskli midir? Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Ali Murat Kırık konuya açıklık getirdi.

“BU AKIMLAR MASUMANE DEĞİL”

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık, “Zararsız tek eğlence benzeri görünen tek şeye katılmayı veyahut Hem de çocuklarınızın katılmasına destur vermeyi düşünmeden önce, göz önünde bulundurmanız koşul olan ani çok şey olabilir. çünkü suni zeka, toplu bilgi veritabanlarını toplamak amaciyla makine öğrenimi tekniklerini kullanmaktadır. İyi vakit geçirdiğiniz eğlenceyi yayınlarken, kişisel verileriniz, Başka bir deyişle yüzünüz Bir hayli değişik şirketin surat tanıma yazılım programları tarafından taranıyor. Bu programlar sizi etiketliyor, bilgilerinizi inceliyor ve kişisel hesabınızda bilgi oluşturuyor. yasamsal medyada arkadaşlarınızla resim paylaşmak eğlenceli olabilir, ama saklılık ayarlarınızı ve bu verileri kimlerle paylaştığınızı bilmek de aynı derecede önemlidir. çünkü nihayet iki gün içinde Türkiye’de bu akıma dâhil var olan kullanıcı sayısı 30 milyonun üstüne çıkmış durumda” dedi.

“BEĞENİLME ARZUSU BAŞINIZA DERT AÇABİLİR”

Beğenilme arzusunun bağımlılık yapabileceğini ifade eden Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Kırık, “Beğeni beynimize endorfin salgılar ve bizi katılma ve dahada fazlasını başarmaya baz alinarak tek arayışa gönderir. Bir takım kişilerin yasamsal medya katılımları yoluyla gördükleri müspet ilgi, onları tekrar tekrar paylaşım yapmaya itmektedir. Aynı şekilde hatri sayilir büyüklükte veri, ele alınamayacak civarindan hatri sayilir büyüklükte veyahut karmaşık var olan veri kümelerini analiz etme, sistematik olarak bilgi çıkarma veyahut bunlarla başka şekilde ilgilenme yollarını ele alan tek alandır. Akımların hatri sayilir büyüklükte veriye hizmet ettiğini ifade edebilmek mümkündür. Örnek saglamak gerekirse yaşla alakalı özellikler ve dahada spesifik olarak ıslak ilerlemesi (örneğin, yurttaslar yaşlandıkça nasıl görünecekleri) üstüne tek surat tanıma algoritması oluşturmak istediğinizi düşünün. İdeal olarak, çok sayıda insanın resmini bulunan geniş ve titiz tek veri kümesi istersiniz. Böylelikle surat tanıma algoritması sistemlerini ağırbaşlı tek veri desteği sağlanmış olur. böylelikle haz uğruna kendisinin elimizle kişisel verilerimizi paylaşmış oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

“BU suni ZEKANIN YAŞ İLERLEMESİNİ ÖĞRENMESİNE YARDIMCI OLUR”

Yüz yapısı, dış hatları, ten rengi ve yaşlanmadaki değişiklikleri dahada iyi tanimlamak amaciyla surat tanıma algoritmalarını geliştirmek amaciyla bütün bu verilerin çıkarılabileceğini aktaran Doç. Dr. Kırık; “Basitçe dile getirmek gerekirse, çoğu insan 20 senelik tek çagi göz önünde bulunduracaksa nasıl göründükleri ile alakalı mühim farklılıklar gösterir. Bu, suni zekanın insanlarda ıslak ilerlemesini dahada iyi öğrenmesine muavin olur. suni zekanın çalışma şekli beynimizin çalışma şekline çok benzer. Beynimiz, bilgiyi tek alandan diğerine taşıyan sinir ağları üzerinde çalışır ve tekrarlanan veri girişi yoluyla, nihayetinde bilgiyi gizler ve öğreniriz. Öğrenme yeteneğinde ustalaştıktan sonra, veri parçalarını tek araya getirmeyi ve fikirler oluşturmayı ve Hem de sorunlara çözümler keşfetmeyi başarırız. suni zekanın esas tasarımı, suni tek sinir ağı sistemidir. Oluşturulduğunda bilgi olmadan başlar, ama veri beslemesi gerekir. Örneğin, tek surat tanıma programına öğrenmesi amaciyla milyonlarca surat verilebilir. Bebeklerden yaşlılara civarindan insanların görüntülerini kapsar. Buradaki esas mesele bu verilerin tek vakit kötüye kullanılacağı ve kendisinin kişisel verilerinizin rızanız olmadan toplanacağı fikridir. Şirketler imajınızdan faydalanıyor ve katılımınız amaciyla size kazanç dahi verilmiyor” şeklinde konuştu.

“PAYLAŞIMLARDA İSTENEN HDEFLİ REKLAMCILIK”

Yüz tanıma sistemlerinin biyometrik verilerimizi kullanarak reklamcılık yerine tek etkinlik güdüldüğünün altını çizen Doç. Dr. Ali Murat Kırık; “Zaten yasamsal ağlara bütün fotoğraflarınızı yüklediğinizi ve bu ağların bütün fotoğraflarınıza eriştiğinizi düşünebilirsiniz. Buradaki mesele kullanıcıların Daha önceki ve tertemiz resimlerini taraf yana paylaşmasıdır. böylelikle kullanıcılar tespit edecek tek sırayla resimlerini amaciyla yasamsal ağların bunları analiz etmesi çok dahada kolaydır. Ayrıca, insanların nasıl göründüğünü ve nasıl yaşlandıklarını yakalamaya çalışan teknoloji amaciyla bu durum çok dahada kullanışlıdır. Başka bir deyişle tek pazarlama aracıdır. netice olarak bu tertemiz derlenmiş verilerle, hedefli reklamcılığa destek olunacağı açıktır. Yaşlarımız ilerledikçe, reklam mesajları bizler amaciyla Bir hayli özelliğe göre değiştirilecek ve görsel özellikler de mühim tek kriter haline gelebilecektir. böylelikle bu durum konum izleme, beğenilerimiz ve etkileşimlerimiz ile tek araya geldiğinde Vaziyetin vahameti dahada iyi anlaşılmaktadır. Katılmak eğlenceli olsa da, çevrimiçi gönderdiklerinizin kişisel verileriniz amaciyla rizikoya değdiğinden emin olunuz. her vakit saklılık ayarlarınızı denetim edin ve zamanınıza ve emeğinize değecek şeylere katılımınızı sınırlayın. Çocuklarınızı da savunun ve yayınlayabileceklerini sınırlayın. Ayrıca, rastgele tek görüntüyü göndermeden önce, resim art planınızdaki bütün meta verileri kaldırdığınızdan emin olun. çünkü yüzünüzü başkasına veriyorsanız yakın gelecekte ev adresinizi de vermenize neden kalmayacak” diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

CEVAP VER