Corona virüsü sonrası normalleşme adımları kapsamında taşıt kredi faizlerinin düşmesiyle 2. el araç piyasası hareketlendi. Bu hareketliliği fırsata çevirmek istek eden kasap, manav, berber Hem de öğretmen araç alıp satmaya başladı. İkinci el araç ücretleri yükselirken, vatandaşlar sıfır araç bulmakta zorlanıyor. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan görev dokümanı zorunluluğu “1 Eylül’de” yürürlüğe girecek. Böylece, görev dokümanı olmayan kişiler galericilik mesleğini yapamayacak. Uygulamanın yasama geçmesini bekleyen galericiler, herkesin sektörde iş yaptığı amaciyla mağdur olduklarını dile getirdi.

İLGİLİ HABER2. el araçta yönetmelik değişimi uzatıldı!2. el araçta yönetmelik değişimi uzatıldı!

SEKTÖRDE HAREKETLİLİK OLUNCA alana ÇIKIYORLAR

45 senedir araç alıp, sattığını ve görev dokümanı olduğunu söyleyen Göksel Erkoyuncu, “Yaşadığımız en hatri sayilir büyüklükte sıkıntı bakkal, manav, kasap bu işi yapmaya başladı. her biri işin tek ucundan tuttu, piyasa canlandı dediğimiz dönemde bu yurttaslar alana çıkıyor, tekrar sektörde durgunluk yaşanana civarindan piyasadan nemalanıp, art çekiliyor. uzunca yıllardır araç alıp, satıyorum. Vergimi veriyorum, istihdama katkı sunuyorum ama bu kişiler pastadan dahada hatri sayilir büyüklükte pay elde ediyor. Vergi ödemedikleri amaciyla hükümet de ağırbaşlı kayıp yaşıyor. ağırbaşlı olarak mustaribiz, iyi bilen bilmeyen her biri bizim sektörde iş yapıyor. araç alacak yurttaş da mağdur oluyor, satışta rastgele tek hatali olduğu vakit biz kuruluş olduğumuz amaciyla aracı alan kişi karşısında muhatap buluyor, diğerlerinin bunun benzeri tek sorumluluğu yok” diye konuştu.

FİYATLAR UÇTU; ARAÇ BORSASI OLUŞTU

Yeni düzenlemenin uygulamaya geçmesini beklediklerini söyleyen Erkoyuncu, “Artık herkesin kendisinin işini yapmasını istiyoruz. bendeniz berberlik, kasaplık yapmıyorum onlar da oto alıp, satmasın. özellikle bu yurttaslar sebebinden 2. el oto ücretleri sıfır kilometre araçların üstüne çıktı, kendisinin kendine oto borsası oluştu. Kişiler kendisinin araçlarını elbet ki satabilir ama iş ticarete döküldüğü vakit her biri mağdur oluyor. Fiyatların bu civarindan yükselmesinin nedeni bu kişilerdir” ifadelerini kullandı.

YETKİ BELGEMİZİ ALDIK

Galerici Ziya Uzunpınar ise, “Kendi semtimizde biz de şahit oluyoruz; berber, kasap, manav, tekstilci, ayakkabıcı araç alıp, satıyor. Biz imtihanlara girerek görev belgemizi aldık. vesikayı almaktaki amacımız, herkesin bu sektöre girip oto alım, satımı yapmasıydı. İnsanlar kafasına göre rakam yazıp ilanlara koyuyor. Biz tek aracın kaça alınıp, satılacağını biliyoruz. Ama diğerleri öyle bakmıyor, aracı alayım, iki vakit kullanırım 10 liraya alıp, 20 liraya satarım diyor. Aracı alıp almaz da webten satışa koyuyor. 200 bin liraya aldığı aracı 245 bin liraya satmaya çalışıyor. 200 bin liraya alınan tek aracın satış ücreti 210-215 bin liradır” diye konuştu.

500 BİN LİRAYA ALDIĞI ARACI 550 BİNE SATIYOR

Her önüne gelenin araç alıp, sattığı amaciyla rakamlar çok afaki olduğunu belirten Uzunpınar, “Biz dahi araç bulmakta zorlanıyoruz. Satış yapıyoruz ama rakamlar felaket yüksek. Durup dururken neden ücret yükseltelim. 500 bin liraya araç alıp, 510 bin liraya satıyorum. Aynı aracı alıp adina koymam lazım 550, 560 bin Lira rakamlarını görüyorum, bunu biz mi yaptık, biz dahada çok mağdur oluyoruz. Galericinin hiçbir suçu yok, biz alacağımız, satacağımız rakamı çok iyi biliyoruz. Bir takım kişiler benden 500 bin liraya aldığı aracı sonrası vakit 550 bin liraya satışa çıkarıyor. bunun benzeri böyle rakamlar tavan yapıyor” ifadelerini kullandı.

YAKINIM FIRINCI ARAÇ ALIP, SATIYOR

Giderleri olduğunu söyleyen Uzunpınar, “Bizden dahada çok kazanıyorlar, fırıncı tek yakınım var, araç alıp, satıyor. defaatle da uyardım, görev belgenizi alın, dükkanınızı açın dedim. Haftada asgari iki adet araç satıyor, araç başına 15-20 bin Lira kazanıyor. Bizim kazancımız dahada az. Yeri geliyor aylık masrafımızı kurtaramıyoruz. Onların kazandığı olduğu benzeri ceplerine kalıyor ama bizim giderlerimiz var.” dedi.

İLGİLİ HABERHerkes 2. el araç alım satımı yapamayacak!Herkes 2. el araç alım satımı yapamayacak!

 

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ne türlü ALINIYOR?

Yetki dokümanı almak amaciyla Esnaf ve sanatkârlar odasına, ticaret ve endüstri odasına veyahut ticaret ve endüstri odalarının ayrı kurulduğu yerlerde ticaret odasına kayıtlı olunması, istikbal veyahut kurumlar vergisi mükellefi olunması, hakikat kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile başka tüzel kişi tacirlerin temsile görevli kişilerinden asgari birinin, şubelerde ise şube müdürünün; on sekiz yaşını doldurmuş olması, asgari lise mezunu olması, iflas etmemiş veyahut iflas etmiş olsa dahi itibarını tekrar kazanmış olması, konkordato duyuru etmemiş olması benzeri şartlar aranıyor. (Bunların dahada fazlasını Resmi Gazete yayınlanmış olandan bulabilirsiniz) (DHA)

Corona Mayıs ayı oto nihayet dakika Volkswagen
nihayet güncelleme: 10:42 19.06.2020

CEVAP VER