Zen 3 mimarili AMD Ryzen Threadripper işlemcilerin önümüzdeki haftalarda duyurulması bekleniyor. Genesis Peak kod adlı işlemciler, AMD’nin sunucu tarafında elini epey güçlendirmişti. Yakın zamanda yapılan bir sızıntıya göre, yeni AMD Ryzen Threadripper ailesi yeniden 16 çekirdekli bir üyeye sahip olabilir.

Ryzen işlemciler ile rekabeti artıran AMD, sunucu sınıfı işlemcilerde de pazarı Intel’e bırakmak istemiyor.

16 çekirdekli AMD Ryzen Threadripper, 5000 serisi ile geri gelebilir

Birinci nesil ile gelen 16 çekirdekli Threadripper işlemci, daha sonra ikinci ve üçüncü seride kayboldu. Bu süreçte AMD’nin en az satış payı yakaladığı işlemci de bu 16 çekirdekli Threadripper oldu. Sunucu sınıfı işlemcilere ihtiyaç duyan kişiler, genellikle çok daha fazla çekirdeğe sahip Threadripper işlemcilere yöneliyor. Ancak, Ryzen 3950X‘in satışları AMD’yi o kadar memnun etti ki yeni nesil Threadripper işlemcilerde 16 çekirdekli bir üye görebiliriz.

Sızıntı, Clock Tuner geliştiricisi olarak bilinen Yuri Bubliy tarafından geliyor. 16 çekirdekli Ryzen 9 5950X‘i göz önüne aldığımı zaman, 16 çekirdekli bir AMD Ryzen Threadripper işlemcisi ne kadar mantıklı olur bilemiyoruz. Ryzen 9 3950X ve Threadripper 3960X işlemcilerinin satış rakamlarında tepede yer alması, AMD’nin seçeneklerini değerlendirmesine neden olmuşa benziyor.

Threadripper işlemciler daha yüksek RAM desteği ve daha fazla önbellek ile geldiği için, pazarın bu tarz bir işlemciye ihtiyacı olabilir. Bununla birlikte, Genesis Peak’in mevcut TR4 soketini destekleyip desteklemeyeceği veya AMD’nin yeni bir soket gerektirip gerektirmeyeceğini bilmiyoruz.

İşlemcilerin özellikleri hakkında henüz bir sızıntı olmasa da AMD’nin 12 Ocak tarihinde düzenlenecek olan CES 2021 etkinliğinde bazı bilgiler vermesi bekleniyor.

Amdamd ryzen threadripperryzenthreadripper

Kaynak :shiftdelete

CEVAP VER